Progpic

Below please find the Draft Programme as at
6 May. The links will take you through to a short biography for the speaker.

Draft Programme

Below is the programme as at 6 May. Please note that this programme is draft, and may change. As biographies are received they will be linked to the speaker on the programme.

Day 1 -Tuesday 27 May

10:00am-10:30am Registration and coffee
10:30am -10:40am Workshop Opening: Dr Joseph O'Keefe

Session 1 – One Health

10:40am – 11:25am Plenary: Prof Martyn Jeggo
11:25am – 11:45am Joseph O'Keefe
11:45am – 12:00pm Nigel French
12:00pm – 12:15pm Julie Collins-Emerson
12:15pm – 12:30pm Angela Todd
12:30pm – 1:30pm Lunch (and lab tours)
Session 1 – One Health (continued)
1:30pm – 1:45pm Jackie Benschop
1:45pm – 2:00pm Sue Huang
2:00pm – 2:15pm Patricia Jaros

Session 2 - International Trade and Molecular Diagnostics

2:15pm – 2:45pm Plenary: Prof Ian Ferguson
2:45pm – 3:00pm Rudi Bueno
3:00pm – 3:15pm Dongmei Li
3:15pm – 3:30pm Afternoon tea
Session 3 - Workshops

3:30pm – 4:30pm

Workshop A
QA/QC and assay validation for animal, human and plant diseases – synergies and differences (3 speakers – one from each area giving a ten minute presentation on their views then a panel will be formed for open discussion/debate).

3:30pm – 4:30pm

Workshop B
NGS data analysis tools for dummies (2-3 speakers) – brief presentations followed by a panel/group discussion.

4.45pm - 5.45pm Social mixer
6:00pm

Workshop Dinner
(those who require transport to the dinner, please meet the bus outside the workshop venue at 5.45pm)

Day 2 - Wednesday 28 May

Session 4 – Diagnostic Challenges
9:00am – 9:30am Plenary: Prof David Murdoch
9:30am – 9:45am John Mackay
9:45am – 10:00am David Hayman
10:00am – 10:15am Rick Clough
10:15am – 10:30am Andrew Soepnel
10:30 – 11:00
Morning tea
Session 4 – Diagnostic Challenges (continued)
11:00am – 11:15am David Pulford
11:15am – 11:30am Dongmei Li
11:30am – 11:45am Kruno Bojanic
11:45am - 12:00pm Hye Jeong Ha
12:00pm – 1:00pm Lunch (and lab tours)
Session 5 – Next Generation Sequencing and Metagenomics
1:00pm – 1:15pm John McCallum
1:15pm – 1:30pm Richard Hall
1:30pm – 1:45 pm Dan Tompkins
1:45pm – 2:00pm Marian Price-Carter
2:00pm – 2:15pm Zoe Grange
2:15pm – 2:20pm Brief break
2:20pm – 2:35 pm Phil Lester
2:35pm – 2:50pm Jenny Draper
2:50pm – 3:05pm Eddy Dowle
3:05pm – 3:20pm Milica Ciric
3:20pm - 3:35pm Rita Gupta
3:35pm – 3:45pm Workshop close: Prof Martyn Jeggo


Enquiries

For any questions regarding the programme for the Workshop please contact Richard.
For questions on the organisation of the Workshop please contact Susan.